E. paslaugų mokymasis
Įvadas
Mus supanti visuomenė sparčiai keičiasi. Skaitmeniniai sprendimai ir technologijos yra labai paplitę, o tinklų svarba auga. COVID-19 pandemija paspartino socialinius pokyčius, ypač skaitmeninimo ir technologijų požiūriu.
Pokyčiai stipriai pasireiškia ir profesiniame gyvenime, o tai verčia mus iš naujo permąstyti švietimą ir jo struktūras. Švietimo sektorius turi gebėti reaguoti į pokyčius ir naujus ateities reikalavimus.
Pagrindiniai klausimai:
Kokie nauji įgūdžiai reikalingi darbinėje veikloje?
Kaip švietimas gali efektyviai patenkinti profesinio gyvenimo poreikius? Kokių struktūrinių pokyčių reikia?
Kaip sustiprinti bendradarbiavimą su mus supančia visuomene ir bendruomenėmis?
.
Svarbu, kad studentai jau studijų metu įgytų darbinės patirties, nes tai padeda pasirengti pradėti dirbti baigus studijas. Studijos auditorijoje nėra geriausias ar bent jau vienintelis sprendimas. Paslaugų mokymosi koncepcija ir e. mokymasis yra puikūs ir naudingi metodai, padedantys ne tik pagilinti mokymąsi ir supratimą, bet ir kaupti praktinius darbinio gyvenimo įgūdžius. Apskritai mokymasis – tai ne tik tam tikru momentu įgytos žinios ir įgūdžiai. Mokymasis – tai visą gyvenimą trunkantis procesas, kurio metu tobulėja gebėjimas taikyti žinias ir gebėjimas mąstyti.
Labai svarbu išmokti mokytis ir taikyti tai, ką išmokote.
Be to, žinoma, kad mokymasis nebevyksta tik švietimo įstaigų teikiamose struktūrose. Šalia formaliojo mokymosi pabrėžiama neformaliojo mokymosi ir savaiminio mokymosi svarba.
E. paslaugų mokymasis
Paslaugų mokymasis ir e. paslaugų mokymasis – tai pedagoginiai metodai, kai studentai aktyviai dirba daugiadisciplininiuose tinkluose, spręsdami realaus gyvenimo problemas. Nors mokymasis vyksta už klasės sienų, jis glaudžiai susijęs su mokymo programa (Praktinis e. paslaugų mokymosi vadovas, parengtas reaguojant į COVID-19, 2020 m.). Paslaugų mokymasis ir e. paslaugų mokymasis pagilina tai, ko buvo išmokta praktiniu lygmeniu, o tai labai svarbu daugelyje sektorių, pavyzdžiui, kūrybinių industrijų. Svarbiausia mokytis aktyviai dirbant su realaus gyvenimo iššūkiais ir galimybėmis. Paslaugų mokymasis ir e. paslaugų mokymasis – tai metodai, kurie ištrina tradicinio švietimo ribas, o kompetencija ir mokymasis pripažįstami naujai (Praktinis vadovas apie e. mokymąsi teikiant paslaugas, parengtas atsižvelgiant į COVID-19, 2020 m.).
E. paslaugų mokymąsi nuo tradicinio paslaugų mokymosi skiria tai, kad jame aktyviai naudojami skaitmeniniai metodai, priemonės ir aplinka. E. mokymosi paslaugų srityje veikla iš dalies arba visiškai vykdoma skaitmeninėje aplinkoje. Taigi skaitmeninės priemonės leidžia, pavyzdžiui, vykdyti veiklą be geografinių apribojimų (Waldner, McGorry ir Widener 2012). Galima teigti, kad e. paslaugų mokymasis vystėsi kaip platesnio socialinio vystymosi dalis, kurio metu pradėta pabrėžti skaitmeninių metodų, platformų ir technologijų svarbą. Šiuos pokyčius dar labiau paspartino COVID-19 pandemija, kurios metu skaitmeninių metodų naudojimas dar labiau išaugo. Apskritai žinoma, kad skaitmeninių metodų ir platformų naudojimas darbinėje veikloje tampa vis svarbesne darbinių įgūdžių dalimi.
E. paslaugų mokymasis – tai puiki galimybė mokytis praktiškai, įgyti remiamos ir į darbinį gyvenimą orientuotos patirties. Vadinasi, pravartu atkreipti dėmesį į įgyvendinimo planavimą. Svarbu užtikrinti, kad studentas gautų, pavyzdžiui, pakankamą paramą ir jaustųsi komandos dalimi, nors ir dirbdamas nuotoliniu būdu. Siekiant pagerinti mokymosi patirtį, e. paslaugų mokymasis taip pat apima orientavimą ir refleksiją (Praktinis e. paslaugų mokymosi vadovas reaguojant į COVID-19, 2020). Be to, pasak Michael J. Figuccio (2020), „e. paslaugų mokymosi metu studentai nuolat bendrauja su dėstytoju, bendraamžiais ir bendruomenės nariais“. E. paslaugų mokymasis geriausiu atveju yra ne tik vadovaujama ir remiama veikla, bet ir galimybė studentams užmegzti ryšius.
Galimos kliūtys, kurias reikia įveikti
Kaip jau minėta, aplinkinės visuomenės ir bendruomenės vis labiau jungiasi į tinklus. E. paslaugų mokymosi koncepcija leidžia tiesti tiltus tarp skirtingų pramonės šakų. Tačiau dirbant daugiadalykiniuose tinkluose reikalingi bendradarbiavimo įgūdžiai ir gebėjimas į dalykus žvelgti iš naujų ir skirtingų perspektyvų. Be to, skirtingų pramonės šakų ir sričių dalyviai turi gebėti rasti ir naudoti bendrą profesinę kalbą. Derinant skirtingus veiklos modelius ir poreikius gali kilti net konfliktų. Svarbiausia yra gebėjimas rasti įgyvendinamus sprendimus derinant skirtingus būdus ir idėjas. Kita vertus, bendradarbiaujant įvairioms sritims, turi būti galimybė mesti iššūkį klausti, kodėl viskas daroma tam tikru būdu.
Kvailas klausimas yra tas, kuris liko neužduotas.
Pagrindinės aplinkybės
Kokios problemos ar iššūkiai iškyla? Kaip jie sprendžiami? Ko galima pasimokyti iš konfliktinių situacijų ar iššūkių? Kaip galima skleisti naujai išmoktą ir naują informaciją?
Geriausiu atveju sunkios situacijos atveria naujas galimybes mąstyti visai grupei ir yra puiki vieta mokytis. Taigi kylantys klausimai naudingi visoms dalyvaujančioms šalims. Geriausiu atveju mokymasis teikiant paslaugas ir e. paslaugų mokymasis gali būti mokymosi procesas visai dalyvių grupei, kuris padeda struktūruoti savo veiklą.
Su struktūromis, finansais ir net teisės aktais susiję aspektai kartais gali kelti sunkumų įgyvendinant e. paslaugų mokymąsi. Jei platformų ir programinės įrangos naudojimas pramonėje yra griežtai reglamentuojamas, bendradarbiavimo kūrimas kartais gali pareikalauti ypatingų pastangų. Pavyzdžiui, socialiniame ir sveikatos priežiūros sektoriuje labiau reglamentuojama duomenų apsauga ir informacijos saugumas. Norint užtikrinti veikiantį bendradarbiavimą, būtina užtikrinti, kad būtų tinkami bendradarbiavimo ir veiklos kanalai, platformos ir programinė įranga. Kita vertus, planuojant e. paslaugos koncepciją taip pat svarbu nepamiršti, kad studentams gali prireikti pagalbos naudojant skaitmeninius metodus ir techniką (Waldner, McGorry ir Widener 2012).
Kūrybinių bendruomenių podkast’ų grojaraštis
Išvados
Galima apibendrinti, kad norint sėkmingai įgyvendinti e. paslaugų mokymąsi, reikia ne tik išmanyti medžiagą ir pedagogiką, bet ir suprasti skaitmeninimo poveikį darbui ir mokymuisi. Geriausiu atveju paslaugų ir e. paslaugų mokymasis teikiant paslaugas yra metodai, kurie stipriai skatina studentų pilietinį aktyvumą ir mokymąsi. (Waldner, McGorry ir Widener 2012).
1 lentelėje apibendrinamos e. paslaugų mokymosi stipriosios pusės ir galimybės, taip pat iššūkiai. Labai svarbu gebėti iššūkius paversti galimybėmis ir stiprybėmis. Tai ne visada lengva, tačiau galimų iššūkių įveikimas teikia pasitenkinimą.